WISTA International’ın ortaya çıkışı ve Kuruluşu:

1974 yılında, İngiltere’de tanker brokerları olarak faaliyet gösteren kadınların yılbaşı yemeğinde yaptıkları ilk toplantının mesleki fikir ve tecrübelerin teatisi amacıyla düzenli toplantılara dönmesi WISTA’nın (Uluslararası Deniz Ticareti ile İştigal Eden Kadınlar Derneği ) kuruluşuna zemin yarattı.  Oldukça kısa bir süre içerisinde, yirmi beş katılımcıdan oluşan organizasyon, resmi dernekleşme için gereken atımları attı ve Avrupa’da, denizcilik sektöründe, en saygın ve tanınan derneklerden biri haline geldi. Bugün,  53 ülkede aktif olan, 3000 üyeli bir dernektir.

29 ve 30 Mayıs 2009 tarihinde, Uluslararası WISTA’nın tüm yönetim kurulu üyeleri, farklı denizcilik alanlarında faaliyet gösteren ve uzun zamandır Türkiye’de bir WISTA şubesi kurmak için çalışan Türk kadınlarını desteklemek için Türkiye’ye geldi. Yeni kurulan WISTA Türkiye’ye destek olmak için WISTA o seneki yönetim kurulu toplantısını 29 Mayıs tarihinde Türkiye’de gerçekleştirdi.

Derneğin temel amacı, sektörde çalışan kadınların günlük problemlerini, tecrübe ve fikirlerini dayanışma sağlamak amacı ile paylaşabilecekleri bir alan yaratmaya imkân tanımaktır. Derneğin üyeleri denizcilik sektörün farklı alanlarından geldiği için, çeşitli konularda bir başkasının bakış açısını görebilme imkân ve özgürlüğü sağlamaktadır.

17 Temmuz 2009 tarihinde WISTA Türkiye’nin kuruluş süreci tamamlandı ve üyeleri 16 ve 18 Eylül tarihleri arasında Londra’da gerçekleşen WISTA 2009 Geleneksel Toplantısında WISTA Türkiye’nin sunumu yaptılar ve resmi olarak WISTA International’a katıldılar.

2020 itibari ile Dünya’da 53 ülkede 3000’den fazla üyesi bulunan WISTA büyümeye devam etmekte, sınırların ve mesafelerin biraraya getirdiği en kuvvetli dernek olma özelliğini göstermektedir.